تبلیغات
طبیعت زیبا - تفاوت بیابان با کویر
طبیعت زیبا
بسم الله الرحمن الرحیم
یکشنبه 25 تیر 1391 :: نویسنده : آرینا
 تفاوت بسیار ظریفی بین مناطق کویری و بیابانی وجود دارد که باعث میشود که این دو منطقه به کرات با هم اشتباه گرفته شوند بسیاری از مناطق ذکر شده به عنوان کویر در دل بیابان ها واقه شده که تمیز دادن آنها از یک دیگر هر از چندگاهی برای افراد عادی بسیار مشکل است.

بیابان: تعریف بیابان از دیدگاههای مختلف فرق می کند به عنوان مثال از نظر جغرافیا و اقلیم شناسی بیابان های واقعی به سرزمینی گفته می شود که:

متوسط بارش سالانه آن کمتر از mm50است.

در گیاه شناسی، کشاورزی و منابع طبیعی مناطقی را بیابان گویند که:

 از لحاظ پوشش گیاهی بسیار فقیر باشد. و یا سطح وسیعی از آن به کلی فاقد گیاه باشد. از دیدگاه اکولوژی یا سازمان ملل متحد بیابانی شدن یا پیشروی بیابان (Desertifi cation)عبارت است از:

« کاهش فعالیتهای بیولوژیکی» (کاهش فعالیتهای انسان، حیوان و گیاه).

بیابانها عمدتا ً در قلمرو بین المدارین و یا برخی از مناطق بری ، آنجا که زمستانهای سرد و تابستانهای گرم دارد گسترش یافته است و حدود یک سوم از خشکیها را اشتغال کرده و یونسکو وسعت آن را 50 میلیون کیلومتر برآورده کرده است . با توجه ساده به نقشه پراکندگی بیابانها می توان دریافت که تقریباً بین مدارات۲۰ تا ۴۰ درجه در نیمکره شمالی بیابانهای صحرای آفریقا– عربستان– ایران– آسیای مرکزی– و آمریکای شمالی و در نیمکره جنوبی بیابانهای: شیلی– پروآرژانتین– آفریقای جنوب غربی و استرالیا گسترده شده اند

 


در تقسیم بندی پوشش گیاهی ( فلور ) مخصوص نواحی بیابانی با توجه به شرایط خاک می توان به گیاهان ماسه دوست– نمک دوستگیاهان خشکی پسند– گیاهان صخره دوست– گیاهان گچ دوست– گیاهان شن دوست اشاره کرد. آویشن- صبر زرد- نخودک- اسکنبیل-ریش بز- انجیر صحرایی- دم گاوی- گون- سیاه شور- مریم گلی- هندوانه ابوجهل- جغجغه- اسپندتیغ شیر-کاروان کش-انواع کاکتوس ها - قیچ- نی بیابان- گز- تاغ و ...

 

 البته قابل ذکر است که تفاوت بسیار ظریفی بین مناطق کویری و بیابانی وجود دارد که متاسفانه باعث میشود که این دو منطقه به کرات با هم اشتباه گرفته شوند بسیاری از مناطق ذکر شده به عنوان کویر در دل بیابان ها واقه شده که تمیز دادن آنها از یک دیگر هر از چندگاهی برای افراد عادی بسیار مشکل از این قبیل گیاهانند

از جانوران مناطق بیابانی می توان به  موش صحرایی– موش خاردارسیاه گوش– روباه شنی روباه ترکمنی– گوزن زرد ایرانی– کارکالکفتار– خفاش– خرگوش– خارپشت– کانگورو– یوزپلنگ– بز وحشیجبیر– گربه وحشی ...


ویژگیهای بیابان
مواد رسوبی آن بیشتر ماسه ،شن ،ریگ ...وخاک آن دارای بافت درشت تری نسبت به کویر است .
مقدار شوری و نمک آن کمتر از کویر است.
پوشش گیاهی در بیابان بسیار بسیار کم و نادر است.
بیابان معمولا فاقد آب است ،مگر در واحه ها.
بیابان برعکس کویر سطحی نسبتا ناهموار دارد و خیلی مسطح نیست .
بخاطر نبودن رطوبت با اندک بادی ذرات شن و ماسه حرکت کرده و از جایی به جای دیگر منتقل می شوند.ولی در کویر بخاطر وجود رطوبت و پوشش گیاهی جابجایی مواد به مراتب کمتر است.

کویر: به مناطقی اتلاق میشودلم یزرع، در دل بیابان و انتهای حوزه آبخیز که به علت فشار آب در سطوح پایین زمین ، نمک به سطح زمین نزدیک و موجب خشکی شدید می شود
کویرها دو نوعند:

1-کویر گیاهدار (گیاهان غیرزراعی مقاوم به شوری مثل نی، گز، خارشتر و اشنی‌‌یان در آنها میروید. در این صورت گفته می‌شود کویرهای گیاه‌دار زمین‌هایی است که قابل کشاورزی نیست ولی گیاه دارد )

2-کویر فاقد گیاه ( حتی پسته و خرما و جو که به شوری مقاومند نمی‌توانند در این زمین برویند منتها اگر مقدار نمک خاک از یک حدی تجاوز بکند تقریباً‌ از 3 درصد دیگر هیچ گیاهی در آن به‌عمل نخواهد آمد در این صورت کویرهای فاقد گیاه ولی دارای قشر نمکی به‌وجود می‌آیند مثل کویر مرکزی ایران)
گرمسار، سمنان، دامغان و شاهرود در شمال کویر مرکزی واقع شده و خور و بیابانک و جندق در جنوب آن قرار گرفته است. این کویر است یعنی نمک‌زار است ولی دورتادور آن در وسط کویر دیگر هیچ گیاهی وجود ندارد. برای مثال، دشت کویر، کویر مرکزی ایران هیچ شباهتی با بیابان لوت ندارد یا به عنوان مثال یزد یک منطقه بیابانی است اما ده تا کویر دارد یعنی ده تا نمک‌زار دارد. مثلاً‌ کویر ساغند با اطرافش هیچ شباهتی ندارد.
در کشور ما در حدود 50 قطعه کویر وجود دارد که بزرگترین آن همین کویر مرکزی ایران است که مساحت آن صدهزار کیلومتر مربع است. این کویر بزرگترین کویر یا نمک‌زار دنیاست. در هیچ کجای دنیا با این وسعت نمک‌زار وجود ندارد.
ویژگی های کویر
دارای خاک ریز بافت مثل رس و ...است.
پوشش گیاهی از نوع شوری پسند (هالوفیت )است.
فاقد گیاه یا گیاهدارند که کویرهای گیاهدار به فراوانی یافت میشوند
کویرها اغلب دارای آب هستند و سطح آب هم معمولا بالا است.
سطحی نسبتا صاف دارند و معمولا آب ناهمواری های اطراف وارد آن می شود.و بهمین دلیل گاهی بصورت دریاچه های کوچک فصلی ظاهر می شوند.
کویر معمولا عارضه ای است در داخل بیابان .
درجه شوری آن فوق العاده زیاد است
برای تشکیل کویر چهار شرط لازم است:
1- زمین‏های پست؛
2- خاک‏نرم و ریزدانه؛
3- سطح ایستادگی بالا و نوسان شدید فصلی آن؛
4- وجود املاح و سازنده‏های تبخیری شور و غیرشور.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 26 تیر 1391 10:22 ق.ظ
ممنون که سر زدید من هم شما را لینک کردم
دوشنبه 26 تیر 1391 08:51 ق.ظ
سلام و صبح زیبا و بارانی شما دوست عزیز بخیر و تندرستی
خوبین؟؟؟
با مطلبی در خصوص طبیعت زیبای گلهای وحشی به روزم تشریف بیارین منتظرتون هستم .
یکشنبه 25 تیر 1391 06:20 ب.ظ
سلام
خسته نباشید وب خوبی داری بهت تبریک میگم که به فکرطبیعت هستی. اگه ممکنه به وب من سربزنید .
منتظر شما هستم بی صبرانه
یکشنبه 25 تیر 1391 02:11 ب.ظ
سلام عزیزم وبلاگ توپی داری جدی میگم خیلی خوشم اومد. ازت دعوت میکنم که از سایت من برا آپلود عکسای وبلاگت استفاده کنی. واقعا خوشال میشم.

این آپلود سنتر به هنگام عضویت 800 مگابایت فضای آپلود عکس و فایل رایگان به شما داده و شما میتوانید با فعالیت های خود در این سایت به صورت رایگان فضای آپلود بیشتری را به حساب خود بیفزایید. ازجمله مزایای ویژه این آپلودسنتر که در دیگر آپلودسنتر ها به ندرت وجود دارند:


کنتر پنل حرفه ای مدیریت فایل های آپلود شده.

قابلیت خصوصی سازی فایل و عدم نمایش آن به سایرین!

قابلیت حذف فایل های آپلود شده.

قابلیت قرار دادن توضیحات به فایل.

ادیتور پیشرفته WYSIWYG برای قرار دادن توضیحات فایل.

800 مگابایت فضای رایگان به هنگام عضویت.

قابلیت دسته بندی فایل ها.

و امکانات دیگر...


همچنین این سایت دارای دو بخش مجزای دیگر به نام های جامعه مجازی سوال و جواب و دایرکتوری های وب میباشد که شما از طریق این بخش ها نیز میتوانید به افزایش فضای آپلود خود بپردازید! توضیحات بیشتر به هنگام عضویت به آدرس ایمیلتان ارسال خواهد شد. www.nimarest.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


تا زمانی كه انسان در عرصه گیتی زندگی می كند پیش از آنكه یك رویداد فلكی طومار زندگی او را در هم پیچید، همواره باید بیاموزد كه چگونه زندگی كند و به چه نحو از مواهب طبیعی استفاده كند. كم توجهی یا بی توجهی به قوانین طبیعت به خوبی نشانگر بروز اوضاعی است كه امروز در عرصه منابع طبیعی و محیط زیست با‌ آن مواجهیم.امید است باهمیاری و افزایش آگاهی هر چه بیشتر دوستداران طبیعت ومحیط زیست، بتوان تا دیر نشده از تخریب بیشتر این منابع باارزش جلوگیری به عمل آورد.اللهم عجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : آرینا
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
چه دلایلی برای تخریب محیط زیست در ایران اولویت دارند؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی